Inicjatywy podejmowane w parafii

 1. Kolędowanie przy stajence w Wielkim Rychnowie - mieszkańcy Rychnowa i okolicznych wsi gromadzą się co roku w Święto Trzech Króli przy stajence obok OSP. Władze lokalne oraz strażacy z OSP organizują ognisko i „coś dla ciała”. Częścią artystyczną- „dla ducha” zajmuje się p. Mirosława Rogowska we współpracy z Gronem Pedagogicznym ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Rychnowie. Podczas części artystycznej wystawiane są krótkie jasełka lub występ Kolędników Misyjnych a także występy dzieci śpiewających kolędy. Ludzie zgromadzeni pod stajenką włączają się we wspólne kolędowanie.
 2. Czuwanie w Wielką Sobotę – każdego roku schola i członkowie wspólnoty Wojownicy Pana przygotowują czuwanie przy Grobie Pańskim. Hasło i motyw przewodni czuwania związane są z treściami roku duszpasterskiego ogłoszonego przez Episkopat Polski. Podczas czuwania odczytywane i rozważane są teksty przeplatane pieśniami oraz wspólną modlitwą.
 3. Kurs ALPHA- To cykl 10 spotkań, prezentujących kerygmat chrześcijaństwa w sposób przystępny i nie wywierający presji. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia. Kurs kończy się weekendowym wyjazdem oraz zaproszeniem do wspólnoty. Każde spotkanie rozpoczyna kolacja, po niej krótka modlitwa, konferencja tematyczna oraz rozmowy w grupach zakończone modlitwą. Podczas każdej konferencji poruszany jest inny temat:
  Sesja 1: Kim jest Jezus?
  Sesja 2: Dlaczego Jezus umarł?
  Sesja 3: Skąd mieć pewność co do swej wiary?
  Sesja 4: Dlaczego i jak się modlić?
  Sesja 5: Dlaczego i jak czytać Biblię?
  Sesja 6: W jaki sposób Bóg nas prowadzi?
  Sesja 7: Jak sprzeciwiać się złu?
  Sesja 8: Czy Bóg dzisiaj uzdrawia?
  Sesja 9: Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie?
  Sesja 10: A co z Kościołem?

Pierwsza edycja kursu ALPHA w naszej parafii odbywała sięod 10.04 do 26.06.2015 roku.
Druga edycja miała miejsce 13.04- 29.06.2018 roku.
Trzecia edycja planowana jest na kwiecień 2021.


 1. Pielgrzymka dzieci przeżywających pierwszą rocznicę Komunii Świętej i ich rodziców do Lichenia. Organizatorem jest p. Mirosława Rogowska. Wyjazd odbywa się w drugą sobotę czerwca.
 2. Odpust Świętego Jana Chrzcicielaw kaplicy w Wielkim Rychnowie- niedziela przed lub po 24 czerwca
 3. Piesza pielgrzymka do Chełmonia- przez szereg lat, gdy kustoszem Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Chełmoniu był ks. Maciej Augustyński odpust odbywał się każdego roku 2 lipca oraz w niedzielę po 2 lipca. Nowy proboszcz ks. Zbigniew Szauer wprowadził zmianę- odpust odbywa się w sobotę i niedzielę przed lub po 2 lipca. W sobotę do sanktuarium przybywają pielgrzymi, a w niedzielę odbywa się kontynuacja uroczystości odpustowych. Tradycyjnie pątnicy z Wielkiej Łąki i okolic wyruszają w sobotę na pieszą pielgrzymkę. Zbiórka w kościele parafialnym o godz. 8:15, wyjście o 8:30, powrót ok.16. Po drodze śpiewane są pieśni, odmawiany różaniec i inne modlitwy. Na miejscu pątnicy uczestniczą w Eucharystii, po której czeka na nich ciepły posiłek w domu pielgrzyma. Po posiłku wracają do parafii z pieśnią i modlitwą na ustach.
 4. OdpustŚwiętej Małgorzaty – niedziela przed lub po 20 lipca
 5. Dożynki Parafialne- organizowane pod koniec sierpnia lub na początku września.
 6. Koronka na ulicach miast świata- co roku 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki- spowiednika św. Siostry Faustyny Kowalskiej, o godzinie 15:00 na placach, rogach i skrzyżowaniach ulic zatłoczonych miast, a także w innych miejscach publicznych i na wiejskich rozdrożach pojawią się ludzie, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Od 2016 roku nasza parafia bierze udział we wspólnej modlitwie. Parafianie gromadzą się przy krzyżu w Wielkiej Łące, przy wyjeździe na Toruń. Za zgłoszenie miejsca modlitwy oraz promocję inicjatywy odpowiedzialna jest Ewa Matusewicz- Bąk (kontakt: 781-037-501)
 7. Dzień Papieski-Dzień Papieża Jana Pawła II – to polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi-Polakowi Janowi Pawłowi II. Obchody Dnia Papieskiego przypadają w niedzielę przed lub po 16 października. Oprócz świętowania tego dnia na niedzielnej Eucharystii, parafianie gromadzą się w kościeleo godzinie 15 na różańcu papieskim, który przygotowuje Akcja Katolicka we współpracy  z grupami parafialnymi.
 8. Odpust Świętej Katarzyny – niedziela przed lub po 25 listopada- główny odpust naszej parafii.
 9. Wigilia dla osób starszych i samotnych- w ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia Akcja Katolicka oraz ks. proboszcz organizują na plebanii wigilię dla osób starszych i samotnych z naszej parafii. Rozpoczyna się ona wspólną modlitwą. Następnie uczestnicy dzielą się opłatkiem i zasiadają do wspólnego stołu, przy którym czeka na nich poczęstunek. Akcja Katolicka co roku przygotowuje dla każdego drobny upominek. Na wigilii nigdy nie brakuje śpiewu kolęd oraz jasełek odgrywanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Łące, lub w Wielkim Rychnowie.